Depresja nastolatków

 

Depresja dzieci i nastolatków jest chorobą taką samą jak wszystkie inne. Wymaga leczenia. Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra, a jednym z elementów terapii jest psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna prowadzona przez psychoterapeutę. Wiedza na temat tej choroby staje się kluczowa dla rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych. Szybkie rozpoznanie depresji, zwiększa ryzyko jej szybkiego wyleczenia i zminimalizowania skutków jaki pozostawia i w psychice i funkcjonowaniu dzieci i nastolatków.

Depresję trzeba leczyć! 

Objawy depresyjne u młodzieży obejmują zaburzenia nastroju w postaci jego obniżenia lub nasilonej drażliwości, niemożność odczuwania przyjemności w obszarach, które wcześniej były atrakcyjne i męczliwość, brak energii do realizowania obowiązków. Dodatkowe objawy dotyczą zaburzeń koncentracji uwagi, trudności w zakresie snu i obniżenia łaknienia, poczucie mniejszej wartości oraz obecność myśli i tendencji samobójczych. Te ostatnie, jeśli prowadzą do realizacji samobójstwa są wiodącą przyczyną zgonów u młodzieży.

Objawy depresji powodują pogorszenie funkcjonowania nastolatków w wielu sferach ich życia: relacji rodzinnych i koleżeńskich, szkolnej. Nieleczona depresja zaburza funkcjonowanie, a powrót do zdrowego poziomu funkcjonowania jest bardzo trudny. Trzeba pamiętać, że depresja jest chorobą nawracającą, co oznacza, że jeśli nie podejmiemy szybko działań terapeutycznych, choroba może się utrwalić, a ryzyko kolejnych epizodów może rosnąć, także w życiu dorosłym. Depresja i jej objawy mogą być przyczyną różnych uzależnień, które mogą przetrwać do dorosłości i być kolejnym problemem. 

Leczenie depresji nastolatków

Leczenie depresji nastolatków różni się od leczenia dorosłych. Nastolatek to osoba młoda, która mieszka ze swoją rodziną oraz chodzi do szkoły. Leczenie oraz cały zakres oddziaływań terapeutycznych muszą uwzględniać funkcjonowanie rodziny oraz tego, co dzieje się w szkole i środowisku rówieśniczym. Nastolatek nie może również podejmować samodzielnie decyzji o różnych aspektach swojego życia, w tym również leczenia. Rodzice lub opiekunowie muszą wyrazić zgodę na np. podjęcie leczenia farmakologicznego czy psychoterapii, zmianę szkoły, jeśli jest to wskazane. 

Obecnie leczenie depresji oparte jest na opracowanych na podstawie badań naukowych i ustaleń międzynarodowych ekspertów standardach leczenia. Podstawą leczenia depresji u nastolatków jest psychoterapia, farmakoterapia (opcjonalnie). W proces leczenia nastolatków muszą być włączeni również rodzice. Często proponowana jest psychoterapia rodzinna oraz psychoedukacja. 

Formy leczenia depresji nastolatków

Leczenie depresji tak jak każdej innej choroby zaczyna się od postawienia diagnozy. Składają się na nią metody testowe oraz kliniczne – obserwacje, wywiad lekarza psychiatry. Lekarz psychiatra podejmuje decyzję o włączeniu farmakoterapii (odpowiednich leków) i zazwyczaj kieruje na psychoterapię.

W leczeniu depresji u dzieci i młodzieży ważna jest przede wszystkim psychoterapia. Psychoedukacja to podstawowa metoda pracy w psychiatrii i psychoterapii. Jest ona spotkaniem, na którym pacjent i rodzic będą poinformowani, między innymi na temat: zadań rozwojowych i roli rodzica w realizacji zadań wychowawczych oraz terapeutycznych. Psychoedukacja jest elementem terapii. Terapia rodzinna to bardzo ważny element leczenia depresji nastolatków. Prowadzona jest  w celu naprawy relacji rodzinnych, które mogą niekorzystnie wpływać na proces leczenia chorego dziecka.  

Wiedza na temat depresji

Kiedy zachoruje dziecko, choruje również cały system rodzinny. Na barkach rodziców spoczywa odpowiedzialność za dziecko, a w przypadku jego choroby na zapewnienie mu najbardziej optymalnych warunków do powrotu do zdrowia. W takim przypadku wiedza na temat przebiegu choroby, sposobów jej leczenia, roli rodziny staje się kluczowa. Można ją pozyskać w trakcie wizyt psychoedukacyjnych w poradni zdrowia psychicznego lub zdobyć ją samemu, czytając polecane książki i poradniki oraz szukając materiałów wideo o sprawdzonej merytorycznie wartości.

Według nas warto przeczytać!

https://drbook.pl/product/depresja-nastolatkow-jak-ja-rozpoznac-zrozumiec-i-pokonac/
https://drbook.pl/product/w-pulapce-mysli-dla-nastolatkow-jak-skutecznie-poradzic-sobie-z-depresja-stresem-i-lekiem/
https://drbook.pl/product/nastolatek-a-depresja-praktyczny-poradnik-dla-rodzicow-i-mlodziezy/

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X