Diagnozowanie rozwoju małego dziecka. Część 1
44,00 zł brutto
1 w magazynie
Opis
Książka ma charakter przewodnika dla psychologów, pedagogów, studentów lub opiekunów dziecięcych czy rodziców małego dziecka, pozwalającego na poznanie specyficznej sytuacji badania małego dziecka (od urodzenia do 5 roku życia) oraz możliwości wykorzystania narzędzi diagnozy rozwoju zarówno dzieci prawidłowo rozwijających się jak i zagrożonych niepełnosprawnością czy też niepełnosprawnych.
Ocena poziomu rozwoju małych dzieci, pozwalająca na uwidocznienie obszarów dobrze i słabo rozwiniętych, ma szczególne znaczenie dla organizowania programów wczesnej interwencji lub wczesnego wspomagania dzieci z trudnościami w rozwoju. W postępowaniu diagnostycznym-interwencyjnym nie powszechnej zgody dotyczącej sposobu w jaki ma być przeprowadzana diagnoza, co powinna obejmować oraz jak powinny być formułowanie wnioski (opinie, orzeczenia) potrzebne do konstruowania skutecznych programów interwencyjnych czy terapeutycznych. Stąd rodzi się potrzeba rozszerzenia wiedzy na temat diagnozowania dziecka od najwcześniejszego okresu życia, gdyż wszyscy specjaliści są zgodni, że szczególnie ważny dla wspomagania rozwoju jest okres pierwszych trzech lat życia dziecka.
dr hab. Beata Ziółkowska, prof. nadzw. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego:
Rozpoznanie na czas wszelkich nieprawidłowości wydaje się niezwykle ważne zarówno «tu i teraz», jak i dla przyszłego rozwoju dziecka, jego rodziców, rodzeństwa i rodziny jako całości. Temu służy właściwie realizowana diagnoza będąca przedmiotem szczególnego zainteresowania Autorki – badacza i diagnosty z wieloletnim doświadczeniem. Wprowadzając Czytelnika w problematykę monografii, Autorka nie tylko podkreśla różnorakie znaczenie wczesnej diagnozy małego dziecka, ale także precyzuje krąg potencjalnych czytelników książki, wskazując wśród nich psychologów, pedagogów, opiekunów żłobkowych, wychowawców przedszkolnych, pielęgniarki oraz studentów tych kierunków. Po lekturze tekstu jestem zdania, iż z powodzeniem może zostać on wykorzystany jako skrypt/podręcznik z zakresu diagnozy w okresie wczesnego dzieciństwa, wypełniając lukę w tym zakresie.
Małgorzata Wójtowicz-Szefler
jest psychologiem, adiunktem w Katedrze Psychologii Rozwoju Człowieka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, od ponad 20 lat prowadzi zajęcia dotyczące diagnozowania i wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży dla studentów psychologii, pedagogiki i logopedii. Jest autorem książki: Strategie rozwiązywania zadań w teście Wechslera a poziom inteligencji, artykułów naukowych i popularno-naukowych z zakresu psychologii rozwoju, a także współautorem publikacji Co oferuje współczesny żłobek. Medyczne, psychologiczne i pedagogiczne aspekty rozwoju dzieci do lat trzech. Doświadczenie praktyczne w pracy z dziećmi i ich rodzinami zdobywała w różnych placówkach oświatowo-wychowawczych (przedszkolach, szkołach, ośrodkach pomocy dziecku i rodzinie).
Informacje dodatkowe
Waga | 276 g |
---|---|
Wymiary | 23 × 16 × 1 cm |
STOPKA | Autorka: Małgorzata Wójtowicz-Szefler |
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.