Niektórzy twierdzą, że czytanie to najlepsze i najzdrowsze hobby na świecie. Uczy, bawi, relaksuje. Jak pisał dr Seuss w książce dla dzieci pod tytułem „Na każde pytanie odpowie czytanie”, czytanie wyjaśnia, daje odpowiedzi, rozwija. Nie tylko odpowie na pytania, ale również będzie miało korzystny wpływ na mózg. Czy wiesz, co dzieje się w twojej głowie, gdy otwierasz książkę? Czytasz zdania, zapamiętujesz i przetwarzasz, rozszerzasz swoje horyzonty, relaksujesz się! To właśnie jedne z najkorzystniejszych funkcji czytania.
Przede wszystkim, czytając redukujesz stres, a co za tym idzie, obniża się tętno i ciśnienie krwi. Udowodniono, że czytanie poprawia pamięć, zwiększa zdolności poznawcze mózgu a nawet podnosi poziom empatii. Niektórzy naukowcy twierdzą, że czytanie może wydłużyć życie. Kiedy patrzymy na słowa na stronie, nasz mózg musi poradzić sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie: analizuje znaki liter i słowa, wizualizuje sobie opisane sytuacje i postacie, przetwarza je na emocje, których doświadczamy podczas lektury.
CZYTANIE ZWIĘKSZA ILOŚĆ POŁĄCZEŃ NERWOWYCH W MÓZGU
Oddając się ciekawej lekturze nasz mózg aktywnie pracuje. Wzmożona aktywność wpływa na zwiększanie ilości połączeń nerwowych, co czyni go wydajniejszym i sprawniejszym. Badania potwierdzające tę tezę wykonano w 2013 roku na Emory University. Eksperyment polegał na skanowaniu mózgu przy pomocy fMRI, czyli obrazowego badania aktywności mózgu przy zastosowaniu rezonansu magnetycznego. Badaniu poddano 21 studentów, którzy przez 9 dni mieli czytać powieść Roberta Harrisa „Pompeje”. Mózgi uczestników przeskanowano przed rozpoczęciem lektury, w trakcie i kilka dni po zakończeniu czytania powieści. Okazało się, że w neuronach zachodzą istotne zmiany. Dalsze badania pokazały, że neurony w lewej korze skroniowej wykazują podwyższoną aktywność. Wraz z rozwojem akcji ich praca była większa, a największa była pod koniec powieści. Udokumentowano również wydajniejszą łączność pomiędzy neuronami. Zaobserwowano także aktywność w bruździe środkowej mózgu oraz pierwotnej korze czuciowej i ruchowej.
DUŻO CZYTASZ, LEPIEJ SIĘ KONCENTRUJESZ
Dowiedziono również, że czytanie pomaga podnieść poziom koncentracji, ma dobroczynny wpływ na neurony odpowiedzialne za wizualizację, co pozwala wejść w buty bohaterów. Czytanie nie tylko rozszerza horyzonty, ale zwiększa poziom empatii, czyniąc nas bardziej wrażliwymi.
Wyniki badań opublikowane w magazynie Neurology potwierdziły, że czytanie korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania. Wśród osób czytających od najmłodszych lat zauważono znacznie niższy spadek formy pamięciowej w późniejszych latach życia.
CZYTAJ NIE TYLKO WIADOMOŚCI i POSTY NA MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Czytanie czytaniu nierówne. Od wielu lat prowadzone są badania nad przyswajaniem treści czytanych na ekranach i wydrukowanych w tradycyjny sposób na papierze. Okazuje się, że czytanie z ekranu tekstów w Internecie nie zmusza naszego mózgu do żadnego wysiłku. Oczy przeskakują po tekście, szukając informacji i szybkich nagród w postaci np. pogrubionego tekstu. Ekran nie wymaga zaangażowania, zwalnia z wysiłku jaki mózg musi włożyć w przeczytanie kilku stron np. powieści. Czytając książkę musimy wyjść poza tekst, wywołać skojarzenia w umyśle, sięgnąć do własnych doświadczeń czy przeżyć. W Internecie jesteśmy z tego zwolnieni. Nasz mózg się cieszy i rozleniwia. Czytanie papierowych książek jest bardzo ważne szczególnie dla rozwijających się młodych mózgów. Dzieci i młodzież chętnie czytają krótkie informacje w swoich smartfonach, ale to czytanie jest powierzchowne, jest raczej scanowaniem tekstu, które nie każe się zbytnio koncentrować, nie wymaga głębszej analizy, po prostu nie zmusza mózgu do wysiłku, a tym samym do rozwoju.
Jakiś czas temu wykazano, że nastolatkowie, którzy czytają materiał na wydrukowanej stronie, zrozumieli tekst znacznie lepiej niż ci, którzy czytali ten sam tekst na ekranie.
A zatem, jeśli dotarłeś to tej części tekstu, zamknij komputer lub odłóż smartphone i zacznij czytać książkę.
W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych pozycji, która skutecznie wpłyną na Twój rozwój, zarówno osobisty jak i zawodowy.
Monika Jaromin